Test vašej imunity: Zvládnete jeseň bez choroby?

Dočkali sme sa. Krátke dni, dlhé studené večery, ranné hmly a choroby číhajúce na každom rohu. Chrípka sa už pripravuje na svojich 5 minút slávy alebo rovno celý týždeň vo vašej posteli. Nie je na to však sama. Tešia sa na vás aj ďalší kvapôčkoví banditi. Jeseň každý rok testuje vašu imunitu. Ako obstojíte tentokrát? Dá sa ubrániť zákerným vírusom raz a navždy?

Chrípka alebo prechladnutie?

Niektoré príznaky sú podobné. Slabosť, zimnica, upchatý nos, kašeľ. Ak cítite, že na vás niečo lezie, ale má to postupný nábeh, ide o prechladnutie. Jeden deň cítite svrbenie nosa, na druhý deň začnete kýchať a neskôr kašľať. Navyše, pri prechladnutí nebudete mať vyššiu teplotu ako 38°C. Chrípka na vás však zaútočí náhle a neľútostne. Už na začiatku choroby vás pripúta na lôžko, začnú vás bolieť svaly a kĺby a do partie sa pridajú aj teplota nad 38 spolu so zimnicou. Dostať sa z chrípky trvá dlhšie a rekonvalescencia môže trvať aj niekoľko týždňov.

Ako sa nenakaziť?

Vyhýbať sa preplneným obchodom či MHD, všade nosiť rúško a rukavice…to asi nie je cesta. Navyše, človek si imunitu vybuduje najlepšie práve tým, že sa vírusom nebude vyhýbať. Imunitu je však ideálne budovať skôr, ako zasiahne jesenné obdobie v plnej (ne)kráse.

Poďme sa spoločne pozrieť na tie najefektívnejšie metódy posilnenia imunity:

1.     Terapia chladom

Otužovanie je efektívnym spôsobom ako získať prirodzenú imunitu. Či už patríte medzi odvážlivcov, ktorí sa vrhnú rovno do jazera alebo sa sprchujete studenou sprchou, využívate terapiu chladom (kryoterapiu). Dôležité je, aby mala voda menej ako 15°C. Akonáhle sa ponoríte do studenej vody, pripravíte svojmu telu šok. Musí sa vode rýchlo prispôsobiť a spustí vrodenú ochrannú reakciu – začne chrániť tie najdôležitejšie orgány na úkor končatín a kože. Telo spustí regulačné mechanizmy, ktoré znižujú stratu tepla a dokonca ho začne samo produkovať a chrániť sa. Otužovaním sa naučíte tieto mechanizmy používať a nízke jesenné či zimné teploty vás už rozhodne neprekvapia. V tele sa otužovaním začne okrem iného zvyšovať aj hladina bielych krviniek, ktoré bojujú za našu imunitu. V otužovaní buďte však opatrní a začnite radšej zľahka.

2.     Stavte na C-čko

Už od detstva počúvame, aký dôležitý je pre naše zdravie vitamín C. Narodziel od iných tvrdení, ktoré nám v detstve tĺkli do hlavy, toto je pravdivé. Poctivé užívanie vitamínu C vám skutočne pomôže v boji proti prechladnutiu či chrípke, zmierni príznaky a skráti dobu trvania týchto chorôb. Je to silný antioxidant, nabije telo energiou a dodá mu povestnú mladistvú iskru. Preto je ideálnym spoločníkom nielen na jeseň. Telo zdravého dospeláka potrebuje denne 100-120 mg vitamínu C.  Aby ste toto množstvo dosiahli, museli by ste každý deň zjesť 12 čerstvo odtrhnutých pomarančov. Ak práve nevlastníte pomarančovú farmu, ideálnym riešením je pre vás synetická forma vitamínu C. Kapsuly Best Q Move obsahujú vašu dennú dávku a okrem toho vám dodá aj ďalšie benefity. Viac info tu.

3.     Vyspite sa do ružova

Teraz potešíme všetkých, ktorým sa počas jesene nechce ani vstať z teplej postele. Nemusíte. Teda aspoň 8 hodín. Poctivý spánok má množstvo benefitov a jedným z nich je práve posilnená imunita. Ak trpíte nedostatkom spánku, vaši vnútorní bojovníci (T-lymfocyty) sa stanú menej schopní vyhľadávať a zabíjať infikované bunky. Je to prvý krok ľudského obranného systému a ak zlyhá, nastáva problém. Ľudia, ktorí menej spia, majú vyššie riziko prechladnutia a celkovo sú náchylnejší na ďalšie choroby. Sychravé jesenné počasie je už samo osebe dosť depresívne a bez kvalitného spánku budete mať ešte menej energie a horšiu náladu. To vášmu zdraviu tiež neprispeje.

4.     Starajte sa o svoje črevá

To, že základom imunity je črevný mikrobióm, je životnou alfou a omegou. Práve v črevách sa nachádza až 70% imunitných buniek. Mikrobióm je ovplyvnený genetikou, ale aj stravou či liekmi. Ak posilniť funkciu čriev a mikrobióm? Zaraďte do jedálnička fermentované potraviny ako sú: kvasené uhorky, kyslá kapusta, kimchi, nakladaná kvasená zelenina. Nezabudnite ani na potraviny obsahujúce “dobré” baktérie ako bryndza, jogurty či kefír. Naopak, obmedzte cukor, ktorý spôsobuje premnoženie “zlých” baktérií v črevách. Nezabudnite, že zdravé črevá predstavujú základ pre zdravie celého tela.

Na záver nemôžeme zabudnúť ani na pohyb a cvičenie, ktoré patria k základom zdravia. Už aj krátke cvičenie v trvaní 15-60 minút 3x týždenne dokáže pomôcť nakopnúť imunitný systém. Nájdite si svoju obľúbenú aktivitu, pridajte vyššie spomenuté tipy a jesenné choroby si u vás ani neškrtnú.

Už aj krátke cvičenie v trvaní 15-60 minút 3x týždenne dokáže pomôcť nakopnúť imunitný systém. Nájdite si svoju obľúbenú aktivitu, pridajte vyššie spomenuté tipy a jesenné choroby si u vás ani neškrtnú.

Similar Posts