fbpx

Strašiak menom reumatická artritída.
Ste riziková skupina?

Október sa každoročne nesie v duchu strašidiel už aj v našich končinách. Niekto sa bojí pavúkov, iný má strach z klaunov či dokonca z úzkych priestorov. No existuje čosi, pri čom tuhne krv v žilách i tým najväčším odvážlivcom. Najväčším strašiakom je totiž zistenie, že my alebo ktosi z našich blízkych, trpí závažným ochorením. O to viac, ak ide o chorobu, ktorú nejde vyliečiť. Reumatická artritída je presne jedným z týchto ochorení. Na koho číha a ako sa voči nej brániť?

Poznaj svojho nepriateľa – ramená, kolená, palce...

Aby sme vedeli, ako sa voči chorobe brániť, musíme ju najprv spoznať. Zoznámte sa teda s reumatickou artritídou, chronickým zápalovým autoimunitným ochorením. Kvôli ochoreniu si imunitný systém pacienta zamieňa zdravé bunky za cudzie, napáda ich a tak vyvoláva zápaly. Tkanivo vo vnútri kĺbu (výstelka – synoviálna vrstva) kvôli zápalu hrubne a ten sa stáva citlivejší a bolestivejší. V prvotnom štádiu si to odnesú najmä menšie kĺby na rukách, prstoch, v zápästiach, chodidlách…no neskôr sa pridajú aj lakte, ramená či kolená. Ochorenie postihuje pacienta väčšinou symetricky. Ak je teda postihnuté napríklad ľavé rameno/koleno, bude táto oblasť postihnutá aj na pravej strane. Reumatická artritída nemusí napádať iba kĺby. Niektorí pacienti majú napadnuté aj oči, srdce, pľúca a ďalšie orgány.

Ako reumatická artritída komplikuje život?

Neznesiteľná bolesť, citlivosť, opuch či dlhodobá stuhnutosť kĺbov dokáže skomplikovať i každodenné činnosti ako napríklad zapínanie gombíkov na košeli či česanie vlasov. S tým súvisiace ťažkosti sú syndróm karpálneho tunela, reumatoidné uzliny, bolesť krku, zápaly iných oblastí tela (srdce, pľúca, oči…).

Toto sú rizikové skupiny:

  • ženské pohlavie – reumatická artritída sa častejšie vyskytuje u žien v menopauze, dovtedy sú viac-menej chránené estrogénom
  • vek 40-50 rokov – s vyšším vekom pribúda náchylnosť na viaceré choroby, artritídu nevynímajúc, no toto ochorenie začína relatívne skoro
  •  fajčiari – tento zlozvyk je zodpovedný za množstvo rôznych chorôb a je pravdou, že tuhí fajčiari majú ťažší priebeh a závažnejšie príznaky reumatickej artritídy
  • obezita – asi dve tretiny pacientov trpia nadváhou alebo obezitou
  • paradentóza – zdravie zubov je prepojené so zdravím celého tela a prepojenie s reumatickou artritídou teda nie je výnimkou
  • genetika – ak niekto z vašej rodiny trpí/trpel artritídou, majte sa na pozore

Ochorenie sa dá zistiť prostredníctvom krvných testov (zvýšené zápalové hodnoty, reumatoidný faktor), röntgenu, ultrazvuku či magnetickej rezonancie.

A čo fit ľudia?

Príliš veľa fyzickej aktivity môže mať skutočne vplyv na rozvoj reumatického ochorenia. Reumatická artritída sa môže vyvinúť aj u aktívnych ľudí, ktorí sa pravidelne venujú obľúbenému športu a zaťažujú stále tie isté partie tela. Pohyb je preto dôležité striedať.

Dá sa liečiť?

Ani v súčasnej dobe technologického pokroku nemáme univerzálny liek, ktorý by nadobro vyliečil reumatickú artritídu. Dokážeme však aspoň zmierniť príznaky ako bolesť či opuch kĺbov, aby sa pacienti zbavili každodenných komplikácií. Ak sa liečba nasadí v skorom štádiu, pomôže predísť trvalému poškodeniu kĺbov. O to viac je na mieste starostlivosť o kĺby v podobe správnej výživy. Vedeli ste, že výživový doplnok BestQ Move dokáže pomôcť pri zmierňovaní príznakov reumatických ochorení? Extrakt zo stromu kadidlovník pílovitý, Boswellin® Super,  má vysoký obsah kyseliny bosveliovej, ktorá je známa svojimi protizápalovými účinkami a napomáha pri príznakoch atritídy.

Odborníci sa zhodujú, že hoci treba oddychovať, je dôležité kĺby aj precvičovať, aby sa zabránilo stuhnutiu. Preto netreba zanevrieť na mierny pravidelný pohyb napríklad v podobe chôdze alebo jednoduchých aeróbnych cvičení. Konkrétne cviky však najlepšie odporučí lekár alebo fyzioterapeut.