fbpx

Postava do plaviek? Tentokrát to ozaj vyjde!

Poznáme to všetci. Naše januárové predsavzatia plné nadšenia a veľkých snov zmizli spolu s roztápajúcim sa snehom kdesi v polovici februára a neplánujú sa vrátiť minimálne rok. Žiaľ, opäť s rovnakým scenárom. Každý rok si opakujeme, že tentokrát to vyjde a v lete predvedieme v plavkách postavičku ako lusk. No každý rok sa presvedčíme o opaku. Predstava vysnívanej postavy sa nám pripomenie niekedy v polovici mája spolu s prvými teplými dňami a slnečnými lúčmi. Avšak vtedy je už neskoro a nám neostáva nič iné, ako leto prežiť s menšou či väčšou pneumatikou okolo brucha a dať si nové predsavzatie do ďalšieho roka. Samozrejme, v tom istom znení: mať dokonalú postavu do plaviek! 

Prečo sa tento scenár opakuje?

Možno vás prekvapíme, ale za neúspechom pri chudnutí často stojí práve nesprávna motivácia. Ak je totiž našou jedinou motiváciou oku lahodiace pekné telo v plavkách, nečudo, že sa motivácia po pár týždňoch vytratí. Prečo? Lebo mať vypracovanú postavu a byť skutočne zdravý a cítiť sa spokojne vo vlastnej koži sú odlišné veci. Dokonalá postava v plavkách je síce lákavou predstavou pre každého z nás, ale bez správnej motivácie je tento cieľ dlhodobo neudržateľný. Za skutočnou premenou stojí totiž drina. Je to dlhodobý a premyslený proces, nielen chvíľkové odriekanie a potenie sa vo fitku po dobu pár týždňov.

Ak sa nám pri chvíľkovom experimente aj na nejaký čas podarí priblížiť sa k nášmu ideálu, časom sa vrátime k starým návykom, dostaví sa jojo efekt a chvíľkovú radosť z krajšej postavy vystrieda dlhodobá frustrácia.

Tým sa dostávame ku kameňu úrazu, ktorou je správna motivácia. Predtým, ako si nastavíte svoj fyzický cieľ, skúste sami sebe položiť dôležitú otázku. Chcete mať chvíľkový dobrý pocit z pochudnutého tela alebo si chcete vybudovať zdravé návyky, ktoré vás síce k cieľu priblížia o čosi neskôr, ale výsledok bude dlhodobý? Čo je pre vás dôležitejšie? Mať vyrysované telo vďaka nadmernému cvičeniu a nezmyselným diétam alebo chcete nielen vyzerať dobre, ale aj sa tešiť pevnému zdraviu? 

Aké zdravé návyky si vybudovať?

Ak je pre vás najdôležitejšie vaše zdravie a celková spokojnosť, máme pre vás zopár tipov. Malými krôčikmi tak môžete časom dosiahnuť veľké ciele.

  1. Nájdite si pohyb, ktorý vás baví. Darmo sa budete nútiť behať na páse vo fitku dlhé hodiny, keď to vyslovene neznášate. Časom sa vám aktivita úplne sprotiví a dostaví sa frustrácia. Skúste to nahradiť inou pohybovou aktivitou, ku ktorej máte vzťah. Vyskúšajte tanec, box, tenis, splavovanie, fit jumping… Vyberte si takú kombináciu aktivít, ktoré vám pomôžu zhodiť kilá a zároveň prinesú radosť z pohybu. Mať z pohybu radosť je totiž jeden zo zásadných zdravých návykov, ktoré vám zmenia život.
  2. Pozrite sa na stravu inak. Pred tým ako si objednáte hamburger z fastfoodu, skúste sa zamyslieť nad tým, aké živiny vám toto jedlo (ne)dodá a či vám stojí za to. Bude sa vaše telo vďaka tomuto jedlu cítiť zdravšie? Stojí toto chvíľkové potešenie zmyslov za tú dlhodobú námahu, ktorú vynakladáte vo fitku? Niečo ste si predsa sľúbili. Naučme sa rešpektovať svoj čas a nechoďme proti sebe. Tým sa dostávame k ďalšiemu bodu.
  3. Prijmite zodpovednosť. Vaše telo je len vašim domovom a vy ste zodpovední za to, v akom bude stave. Samozrejme, nie všetko máme vo vlastnej moci, ale skúsme pracovať aspoň s tým, čo máme a vyťažme zo seba maximum. To, ako budete vyzerať a cítiť sa za pár rokov, je len na vás. Zmeny môžu byť ozaj veľké, no stoja len na vašom rozhodnutí.
  4. Buďte trpezliví. Krutá pravda je, že neexistujú žiadne skratky. Schudnúť a byť zdravý nie je práca na pol roka, ako si to mnohí predstavujú, ale na celý život. Je to poctivá a dlhodobá drina, ktorá prináša ovocie až po dlhšom čase, nie po 2 týždňoch. Výsledky sa dostavia, no musíte byť trpezliví.
  5. Tešte sa aj z malých zmien. Každé zhodené kilo tuku poteší. No aj bez ohľadu na počet zhodených kíl na seba môžete byť hrdí. Aj maličkosti sú veľkým dôvodom na radosť: lepšia kondícia, dlhšia výdrž, zvládnutie zdvihu čo i len o kúsok vyššej váhy, lepšia imunita či pohyb bez bolestí. Ten pocit, keď vaša snaha prináša čo i len malinké zárodky ovocia je skvelý a motivačný.

Okrem vyššie spomenutých tipov nezabúdajte dopriať svojmu telu výživu, ktorá ho nakopne a pomôže vám pri dosiahnutí vášho cieľa. Každá pomoc sa predsa zíde, dokonca i malá pomoc vo forme kapsúl. S výživovým doplnkom Best Q Move si budete užívať pohyb bez otravnej bolesti kĺbov, doprajete svojmu telu vitamíny a pomôžete mu regenerovať sa, aby ste zvládali každý svoj tréning na jednotku. 

Tak, ako ste sa rozhodli? Podarí sa vám tentokrát dosiahnuť váš cieľ? Rozhodnutie je na vás.