fbpx

Nie sú kilá ako kilá.
Prečo by sme sa nemali sústrediť iba na BMI?

Letná plavková sezóna je oficiálne za nami, no nejeden z nás si z dovolenky priniesol okrem magnetiek i nechcený suvenír v podobe niekoľkých kíl navyše. Neochutnať širokú ponuku domácich špecialít a sladkých pochúťok by bol hriech. Dopriali ste si viac ako ste mali, odniesli ste si 5 kíl navyše, ale vaše BMI je stále v poriadku, takže sa tým netrápite. BMI však nie je jediným smerodajným indikátorom vášho zdravia alebo prípadnej nadváhy. Prečo?

BMI zohľadňuje celkovú telesnú hmotnosť, no nesústredí sa na dôležitý faktor, akým je pomer tuku a svalov. Určite ste už videli množstvo fotografií športovcov „pred a po“, kde bola výsledná váha veľmi podobná (ak nie vyššia), no postava pôsobila úplne inak. Ak berieme do úvahy iba BMI, napríklad 80-kilový muž je pri výške 185 cm podľa BMI kalkulačky v norme. Pomer tuku a svalov je však omnoho dôležitejší ako výsledok BMI kalkulačky.

Skinny fit = zákerná, takmer neviditeľná obezita

Počuli ste už o pojme „skinny fit“ alebo štíhlej obezite? Ide o človeka, ktorý na prvý pohľad síce pôsobí štíhlo, no nevenuje sa žiadnej športovej aktivite, nemá dobrú fyzickú kondíciu, nedodržiava zdravý životný štýl a ľudovo povedané: nie je vo forme. Ak sa takýto človek vyzlečie do plaviek a vedľa neho sa postaví niekto s rovnakou hmotnosťou, no s iným životným štýlom (fyzicky aktívny, správna výživa atď.), rozdiel bude badateľný. Štíhla obezita je nebezpečná, pretože nemusí byť na prvý pohľad vôbec viditeľná a zároveň prináša viaceré zdravotné riziká.

Ľudia trpiaci štíhlou obezitou majú v porovnaní s ľuďmi, ktorí majú nižšie percento tuku, nábeh na vyššie riziko rôznych zdravotných komplikácií. Ide najmä o:

          ohorenia srdca

          vysoký krvný tlak

          zvýšená hladina cholesterolu

          nábeh na cukrovku

          ochorenia obličiek

Strašiak menom viscelárny tuk

Podkožný tuk na štíhlo-obéznom človeku nemusí byť zreteľný a pokiaľ nedosiahne istú hodnotu, nie je priamo nebezpečný. V tomto prípade môže byť o to väčším strašiakom tzv. viscelárny tuk, ktorý vôbec nie je viditeľný. Nachádza sa pod brušnými svalmi a obaľuje pečeň, črevá, žalúdok, ba dokonca srdce. Viscelárny tuk uvoľňuje priamo do krvného obehu mastné kyseliny a tie môžu viesť k vysokému cholesterolu, ateroskleróze či k inzulínovej rezistencii s ktorou súvisí diabetes. Asi najdostupnejšou metódou, ako zistiť podiel viscelárneho tuku je špeciálna váha na bioimpedančnú analýzu. Váha púšťa do meraného tela jemné elektrické impulzy, vďaka ktorým meria ako rýchlo prejdú telom. Na základe toho určí elektrický odpor konkrétnych telesných partií. Viscelárny tuk môžeme spozorovať aj na obvode pása. Kritická hranica pre obvod pása je u žien 80-88 cm a u mužov 94-102 cm. V tom prípade je vhodné okamžite začať uvažovať na zmenou životného štýlu, bez ohľadu na BMI.

Ako sa zbaviť štíhlej obetity?

Zbaviť sa viscelárneho tuku a celkovo štíhlej obezity sa môžeme jedine pravidelným cvičením, úpravou stravy a životného štýlu. Odporúča sa stredná až intenzívna aeróbna záťaž, napr. pri behu, cyklistike, boxe, tanci (napr. zumba), aerobicu a podobne. Ak je človek vyslovene „skinny fat“, znamená to, že je športový začiatočník a mal by ísť na cvičenia zľahka, zistiť, čo mu vyhovuje a postupne pridávať záťaž, aby netrpeli jeho kĺby. Kĺbom treba dopriať správnu výživu, aby mohli vykonávať svoju prácu maximálne funkčne. Best Q Move sa o to postará vďaka viacerým účinným zložkám. Viac informácií tu: https://bestq.sk/ Dostať sa do formy je beh na dlhé trate, ale telo pocíti rozdiel už za pár mesiacov a kvalita života sa dokáže zmeniť na nepoznanie.