fbpx

Káva ako rozprávka na dobrú noc?

Hovorí sa, že na svete existujú iba dva typy ľudí – ranné vtáčatá a nočné sovy. V skutočnosti je týchto typov omnoho viac, ale jedno je isté. Kým niekto vyskočí z postele ihneď po zazvonení budíka, plný energie a pripravený čeliť všetkým výzvam dňa, niekto iný ho len sleduje s prižmúrenými očami v bdelom spánku vypínajúc už piaty budík za sebou a preklínajúc všetky pondelkové rána. Ste aj vy ten druhý typ? Čo vám ráno pomôže s naštartovaním sa do nového dňa?

Kávičkári v tom majú jasno. Po prvej rannej šálke sú ako-tak schopní obliecť sa a dopraviť sa do práce. Následne prvý stroj, ktorý zapnú ihneď po príchode do kancelárie je…správne, kávovar! Z bezpečnej vzdialenosti spoza kávovaru ďalej pozorujú svet a pomaly sa preberajú. Ak počas dňa pocíti kávičkár únavu – recept je jasný. Ďalšia káva! Je však horúci nápoj skutočne tým správnym bojovníkom proti únave? Možno to niektorých kávičkárov zaskočí, ale za vašou večnou únavou môže byť práve obľúbená káva. Ako je to možné?

Je to chémia.

V skutočnosti nejde ani tak o kávu ako o samotný kofeín. Ten sám osebe síce má chvíľkové povzbudzujúce účinky, ale pravdou je, že v mozgu blokuje receptory adenozínu. Ide o chemickú látku v neurónoch, ktorá ovplyvňuje cyklus spánku a bdenia. Hladiny adenozínu sa počas bdelého stavu zvyšujú a počas spánku, naopak, znižujú. Kofeín sa viaže na receptory adenozínu a bráni ich znižovaniu, vďaka čomu sa cítime čulo. Avšak akonáhle sa kofeín vyčerpá, molekuly adenozínu sa začnú viazať na svoje recepty, čo spôsobuje, že začneme opäť cítiť pôvodnú únavu. Keďže kofeín receptory adenozínu blokuje, telo ich začne produkovať o to viac, aby pôsobilo proti účinkom častej konzumácie kávy. Veľkí kávičkári sa teda stávajú voči jej účinkom odolní.

Prečo vás káva uspáva?

Chemická reakcia je však len jeden z viacerých dôvodov, prečo nás káva uspáva. Hneď ďalším je cukor. Ak milujete sladkú kávu, môže sa vám to vypomstiť o to rýchlejšie. Telo spracúva cukor rýchlejšie ako kofeín, čoho následkom môže byť úpadok energie – kým nezačne pôsobiť kofeín. S ním to však tiež nie je práve ružové, ako sme spomínali vyššie. Káva je zároveň diuretikum, čo znamená, že pomáha telu zbavovať sa vody a soli. A to je tretím dôvodom, prečo môže káva pôsobiť ako rozprávka na dobrú noc. Ak totiž nepijete dosť vody a popri tom si vychutnávate kávu, čoskoro začnete byť dehydrovaní. Jedným z najčastejších príznakov dehydratácie je práve únava.

Čo z toho vyplýva?

Samozrejme, nikoho nechceme odradiť od toho, aby sa vzdal svojho obľúbeného nápoja. Skúsme sa však viac sústrediť na čosi dôležitejšie – ako predchádzať únave. Najefektívnejším spôsobom je kvalitný spánok.

Čo z toho vyplýva? Samozrejme, nikoho nechceme odradiť od toho, aby sa vzdal svojho obľúbeného nápoja. Skúsme sa však viac sústrediť na čosi dôležitejšie – ako predchádzať únave. Najefektívnejším spôsobom je kvalitný spánok.

5 tipov na kvalitný spánok:

1.    Nechajte mobil na noc v obývačke

Modré svetlo z obrazoviek elektronických zariadení spánku neprospieva. Ak je to možné, vyhnite sa mu aspoň vo večerných hodinách a aby ste sa nebáli, že zaspíte do práce, zakúpte si starý dobrý budík. Za vyskúšanie to rozhodne stojí.

2.       Pridajte do svojho života pohyb

Cvičenie je nielen liekom proti úzkosti či depresii, ale podporuje aj kvalitný spánok. Pravidelné cvičenie skutočne pomáha zlepšovať kvalitu spánku. 3 hodiny pred spánkom si však už naordinujte pokojný režim bez cvičenia, aby ste predišli tvorbe kortizolu, ktorý zvyšuje pozornosť.

3.       Výživové doplnky – aj výživový doplnok Best Q Move vám dokáže pomôcť so spánkovými problémami vďaka obsahu citrónovej verbeny.

4.       Čerstvý vzduch – pobyt na čerstvom vzduchu dokáže zázraky pre telo aj pre dušu. Pred vhupnutím do postele nezabudnite poriadne vyvetrať miestnosť.

5.       Aromaterapia – niektoré vône mimoriadne prispievajú k uvoľneniu tela a relaxácii. Vyskúšajte levanduľový, kadidlový či harmančekový olej. Pridajte niekoľko kvapiek do difúzera, zapnite si relaxačnú hudbu a pripravte sa na dokonalý spánok.

Ktorý z tipov pre kvalitnejší spánok vyskúšate dnes?