fbpx

Jar klope na dvere, ale vy neotvárate? Zatočte s jarnou únavou!

Vtáky každé ráno čvirikajú o sto šesť, stromy kvitnú, dni sa predlžujú a vy konečne môžete zo šatníka vytiahnuť ľahšie kabáty. Problém je, že sa vám nechce. Cítite sa malátne, celé dni zívate a nechce sa vám do ničoho pustiť. Poznáte to? Zdá sa, že jarná únava nie je iba mýtus či výhovorka, ale týka sa viacerých z nás.

Drastické zmeny pôsobia na naše telo

Prechod medzi ročnými obdobiami nie je len o zvyšovaní hodnôt na teplomeroch. Mení sa aj atmosferický tlak, miera vlhkosti a dĺžka slnečného svitu, ktorú vnímame zrejme najviac aj kvôli posunu na letný čas. Navyše, prechody medzi ročnými obdobiami sa zdajú byť čoraz menej plynulé. Ak ste sa včera museli zababušiť do zimného kabátu a dnes vám stačí len ľahšia rozopnutá vetrovka, nečudo, že sa to odrazí na vašom zdraví. Telo je síce nastavené na to, aby sa prispôsobovalo aktuálnym podmienkam, no prudké zmeny sú na nás skrátka drastické. O to ťažšie to znášajú tzv. meteosenzitívni ľudia, ktorí sú na akékoľvek zmeny počasia mimoriadne citliví. Meteosenzitivita trápi najmä ženy, starších ľudí, reumatikov a tých, ktorí majú oslabenú imunitu. Ak ste meteosenzitívny/a, jarná únava si na vás zrejme rada zgustne každý rok.

Ako sa jarná únava prejavuje?

Jarná únava sa od tej bežnej líši najmä tým, že je vašim každodenným spoločníkom bez ohľadu na dĺžku vášho spánku a oddychu. Jednoducho povedané, cítite sa unavení aj keď celý deň preležíte a noc prespíte. Prejavuje sa aj takto:

          zníženie chuti do jedla

          bolesť hlavy

          vyčerpanie aj napriek odpočinku (nekvalitný spánok)

          pokles energie a znížená motivácia do bežných aktivít

          smútok, pesimizmus

          nervozita, podráždenosť, apatia

Môžu nastať aj problémy so spánkom samotným. Keď sa zníži kvalita spánku, môžu nastať problémy so sústredím počas dňa, ba dokonca zhoršenie pamäte.

Takto s jarnou únavou zatočíte

Porazíte ju viacerými spôsobmi:

  1.     Doplňte vitamíny

Hoci sa vám nechce, skúste sa prekonať a využite to, že sa dni predlžujú. Strávte aspoň chvíľu na slnečnom svetle, aby ste nabrali prirodzený vitamín D a podporili produkciu serotonínu vo vašom mozgu. Ten vám pomôže poraziť zlú náladu. Efektívny bojovník proti jarnej únave je vitamín C. Nakopne vašu imunitu, zatočí s únavou a pôsobí aj proti oxidačnému stresu. Kapsule Best Q Move obsahujú presne toľko vitamínu C, koľko potrebujete pre svoju dennú spotrebu.

  1.     Bojovníci na tanieri

Vyberajte si stravu bohatú na vitamíny (vitamín C – brokolica, špenát, bobuľové ovocie, citrusy, paradajky…) a zdravé tuky, ktoré sú dôležité pre fungovanie mozgu: avokádo, olivový olej, ryby, orechy či semienka. Nezabudnite na pravidelný príjem tekutín a vypite aspoň 1,5 l vody denne.

  1.     Aktivitou proti únave

Paradoxne, s únavou zatočíte práve aktivitou. Aj 30 minút pohybovej aktivity denne vám doplní energiu a vyplaví pozitívne hormóny. Okrem toho vám aktivita pomôže aj so spánkom. Ak chcete spať ako v bavlnke, stačia dve kapsuly Best Q Move denne. Extrakt z citrónovej verbeny prispieva k regenerácii a zlepšuje kvalitu vášho spánku.

Hoci jarná únava nie je oficiálnou chorobou ani syndrómom, dokáže skomplikovať život. Zatočte s ňou, aby ste sa mohli sústrediť na všetky príjemné chvíle, ktoré so sebou toto rozkvitnuté obdobie prináša. Nech ste opäť plní síl a dobrej nálady!