fbpx

5 dôvodov, prečo je horčík skutočným superhrdinom

Zabudnite na Supermana, Batmana či Spidermana. Superhrdina, ktorý vás skutočne podrží v ťažkých časoch, sa volá Mr. Magnesium (s krycím menom horčík). Bojuje proti zlej nálade, nakopne vás energiou, regeneruje svaly a pomôže, aby vaše kosti ostali pevné. Viete, akú dávku horčíka by ste mali denne prijať? A ako sa prejavuje jeho nedostatok?

Vedomosti o účinkoch horčíka sa začali šíriť od roku 1808, po tom, ako bol prvýkrát privedený do čistej podoby anglickým chemikom, Sirom Humphrym Davom. Zistilo sa, že tento prvok je štvrtým najdôležitejším katiónom v ľudskom tele a je nevyhnutný pre život ľudí i zvierat. Naše telo obsahuje cca 900-1200 mmol horčíka, čiže približne 20 až 30 g, z čoho až 60% sa nachádza v kostiach. Zbytok horčíka sa ukladá v mäkkých tkanivách, svaloch a telesných tekutinách vrátane krvi. Horčík, A.K.A. pán Mg, sa podieľa na viac ako 600 biochemických reakciách v tele (napr. produkcia bielkovín, regulácia nervového systému atď).

Prečo tohto superhrdinu potrebujeme?

Okrem toho posilňuje imunitu, zmierňuje svalové kŕče, pomáha pri bolestiach hlavy a migréne a je čiastočne zodpovedný aj za váš krásny úsmev – stav vášho chrupu.

Aká je vaša denná dávka?

Skontrolujte, aká je vaša odporúčaná denná dávka podľa nasledujúcej tabuľky:

Keď superhrdina chýba…

Nedostatok horčíka sa prejavuje viacerými príznakmi od miernych až po závažnejšie. Ak máte jeden alebo viacero týchto príznakov, môžete trpieť práve nedostatkom horčíka:

–   svalové kŕče

–   problémy s pamäťou a sústredením sa

–   tráviace ťažkosti

–   vysoký krvný tlak

–   únava

–   depresia a úzkostné stavy

–   podráždenosť na hluk

–   problémy so spánkom

Problém s nedostatkom horčíka majú najmä športovci, ľudia s poruchami trávenia a vstrebávania (napr. Crohnova choroba, rôzne zápaly čriev, časté hnačky), seniori či diabetici. Do ohrozenej skupiny patríte aj v prípade, ak ste pod dlhodobým psychickým tlakom či stresom. Dobrou správou je, že horčík sa dá jednoducho doplniť.

Toto sú potraviny, v ktorých sa horčík nachádza: špenát, avokádo, cícer, figy, brokolica, kešu oriešky, horká čokoláda, šošovica, mandle, tekvicové semienka, banány, mlieko, ryby, celozrnné pečivo a samozrejme minerálne vody s obsahom horčíka. 

Potraviny sú síce skvelým zdrojom, ale len vďaka nim si správnu dennú dávku horčíka nedoplníme. Preto je tu pre vás naša novinka: Best Q MAGIUM, ktorý obsahuje zmes 5 solí horčíka pre ešte väčšiu účinnosť. Dovoľte tomuto superhrdinovi, aby vám pomáhal a sprevádzal vás každým dňom.