Cítiš sa vo fitku ako hrkajúci kostlivec?
Ak máte po tridsiatke a pri posilňovaní začujete vŕzgajúci zvuk, máme tu 2 možnosti. Buď je to polohrdzavý stroj, na ktorom cvičíte alebo vaše rameno či koleno pri pohybe. Možno sa smejete, ale v oboch prípadoch by sa zišlo premazať „súčiastky“. V prvom prípade šrúby a v druhom kĺby. Prečo vaše kĺby pri cvičení nepríjemne hrkajú alebo praskajú? Zistite, aká je najčastejšia príčina.
Za praskaním sú bubliny
Zvuk praskania znie síce hrôzostrašne, ale najpravdepodobnejšou príčinou sú len vzduchové bublinky. Tie sa pri cvičení môžu vytvoriť v tzv. synoviálnej tekutine a pri pohybe praskajú ako keď ich vyfúknete z bublifuku. Práve synoviálna tekutina je zodpovedná za to, aby sa vaše kĺby pri pohybe čo najmenej treli. Ďalšou príčinou je zmena polohy šľachy. Keď sa šľacha presunie z miesta a snaží sa vrátiť späť, začujete praskanie. Väzy, ktoré sa napínajú pri vstávaní alebo pri schádzaní zo schodov či z kopca, tiež môžu za vŕzgajúci alebo praskajúci zvuk. Tieto príčiny sú väčšinou neškodné a úplne normálne, najmä, ak praskanie počujete iba zriedka.
Cítite pri praskaní bolesť? Nebodaj spozorujete sčervenanie a opuch? Pozor, v tom prípade ide o čosi závažnejšie.
Keď cvičenie bolí
Pri cvičení hovoríme často o „dobrej“ bolesti. Ak cítime miernu bolesť svalov po ťažšom tréningu, je to v poriadku. Znamená to, že bol tréning úspešný, naše svaly sa doslova trhajú a rastú. Bolesť kĺbov je však skutočne nepríjemná a neveští nič dobré. V lepšom prípade je znamením, že sme to prehnali s váhami alebo kardiom a bolesť sa po pár dňoch sama vytratí. Je to pre nás varovaním, aby sme si nabudúce dávali väčší pozor a znova neprecenili svoje sily. V tom horšom však môže ísť o čosi vážnejšie.
Operácia či ochorenie
Existujú ochorenia, ktorých sprievodným javom je práve praskanie/pukanie kĺbov. Napríklad pri osteoartritíde sa opotrebuje chrupavka a tenšia tlmiaca vrstva medzi kosťami zapríčiní, že pri ich strete cítime bolesť aj počujeme nepríjemný zvuk. Pukanie v kolene či jeho „preskakovanie“ je zase sprievodným javom poraneného meniskusu. Pri ňom by ste spozorovali aj opuch a celkovo by sa vám ťažko pohybovalo. A ak ste napríklad po operácii kolena či kĺbu, za praskaním môžu byť práve nové voperované súčiastky.
Ako na zdravé kĺby?
Aby vaše ostali v čo najlepšej kondícii a nevystrašilo vás prvé praskanie, mali by ste sa držať niekoľkých základných zásad.
1. Udržujte si zdravú hmotnosť – čím vyššia váha, tým väčšia záťaž na kĺby a riziko opotrebovania chrupavky, preto dbajte na to, aby bola v norme
2. Doprajte si kĺbovú výživu BestQ Move – po 25. roku života sa nám produkuje menej kolagénu, ktorý je kľúčovým proteínom pre naše kosti a kĺby
3. Pred tréningom sa zahrejte – rozcvičkou pred tréningom môžete predísť zbytočným zraneniam
4. Prechádzky aj silové cvičenie – aj bežná chôdza pomáha kĺby správne premazať, no nezabudnite na účinné posilňovanie, ktorým si spevníte svaly aj iné oporné štruktúry okolo kĺbov
5. Odpočinok – po cvičení si doprajte čas na regeneráciu, pomôžte si napríklad uvoľňujúcim magnéziom s BestQ Magium
Ak pri cvičení alebo bežnom pohybe začujete praskanie kĺbov, nemusíte panikáriť. Ak však pociťujete vážnejší problém, navštívte lekára alebo fyzioterapeuta. Starajte sa o výživu svojich kĺbov a hlavne nezabúdajte na zdravý pohyb.